Interesantna je činjenica da mnogo ljudi retinol serum zapravo naziva retinil, a svi misle na istu stvar: odličnu supstancu koja podmlađuje.
Mnogi proizvodi za negu kože koje svakodnevno koristimo sadrže određene količine vitamina A. Svakome je rutina nege kože bazirana na njihovom specifičnom tipu ili mogućim problematičnim stanjima kože, ali vitamin A se uvek čini kao regularni, nezamenljivi sastojak.
Ne samo da retinol serum čini vašu kožu sjajnijom i elastičnijom što čini da izgledate mlađe, već i dubinski hidrira vašu kožu i rešava se flekica i drugih problematičnih efekata nastalih zbog UV zračenja.
Vitamin A pomaže da se ubrza proces zarastanja kože.
Naš način života može na mnogo načina bda bude štetan za površinu kože, a među najvećim pretnjama je naravno: UV svetlost od Sunca. Vitamin A podržava imuni sistem kože i promoviše prirodnu hidrataciju.
Retinoid i retinol su oba derivati vitamina A i predstavljaju zlatni standard za kožu sklonu pokazivanju znaka starenja, aknama i hiperpigmentaciji.
Retinoidi su sastojci protiv starenja koji se dodaju nekim proizvodima za negu kože. Oni suštinski predstavljaju klasu hemijskih jedinjenja izvedenih iz vitamina A i igraju važnu ulogu u raznim biološkim procesima, uključujući rast i diferencijaciju ćelija.
U nezi kože, retinoidi se koriste za tretiranje različitih kožnih stanja tako što podstiču obnavljanje ćelija i stimulaciju proizvodnje kolagena.
Retinoidi deluju vezivanjem za retinoidne receptore u koži, što pokreće niz ćelijskih događaja koji na kraju dovode do željenih efekata. Neki uobičajeni tipovi retinoida koji se koriste u nezi kože jeste upravo retinol o kome ćemo najviše govoriti danas, retinaldehid i tretinoin.
Kao derivati vitamina A, retinoidi se bore protiv finih linija, pigmentacije, akni, psorijaze i drugih kožnih stanja, povećavaju brzinu obnove ćelija kože, stvarajući zdraviji i sjajniji izgled kože.
Retinol ima istu hemijsku osnovu kao i retinoidi, ali sadrži niže koncentracije retinoične kiseline. Naše ćelije kože ih svakako konvertuju u retinoide.
Kada se nanese na kožu, retinol se pretvara u retinaldehid putem enzima u ćelijama kože. Zatim se dalje pretvara u retinoičnu kiselinu – biološki aktivan oblik vitamina A. Ova konverzija je pod uticajem raznih faktora, kao što su koncentracija retinola, pH nivo kože i aktivnost enzima.
Što manje koraka je potrebno da se proizvod razgradi u retinoičnu kiselinu, to je proizvod jači. Ovo je glavna razlika između retinoida i retinola.
Retinoli su znatno slabiji od retinoida jer moraju biti degradirani u retinoičnu kiselinu kada se nanesu na kožu, a ipak, pomažu u smanjenju pojave finih linija i bora, kao i retinoidi.
Retinol se koristi za blaže oblike akni i hiperpigmentacije, ali je potrebno više vremena da se vide rezultati. (Odličan su sastojak za vrlo osetljive tipove kože.)
Zbog toga što su slabiji od retinoida, retinoli izazivaju manje nuspojava i mogu se kupiti bez recepta, što nije slučaj sa retinoidima.
Sada kada znamo da se retinol koristi za stimulaciju proizvodnje kolagena koji našu kožu održava elastičnom i glatkom, za hidrataciju i smanjenje vidljivosti bora, možemo zaključiti i da mu je primarna funkcija tretiranje vidljivih znakova starenja.
Iako je starenje prirodni proces kroz koji svi prolazimo, i dalje, živimo u takvom vremenu gde je moguće da se neko oseća nesigurno ili jednostavno ne dovoljno lepo ukoliko su ti znaci starenja vidljivi na koži.
Mesto na kome su najvidljiviji je upravo predeo oko očiju jer je tu koža najtanja, a takođe je najviše otkrivena za napade UV zraka.
Retinol se bori protiv bora tako što podstiče regeneraciju ćelija: razlog zašto imamo duboke i vidljive bore jeste taj što koža vremenom gubi mogućnost dovoljne hidratacije i proizvodnje kolagena koji će je održavati.
Naravno, količina i vidljivost bora jako avise od količine vode koje pijemo, vreme koje provodimo na direktnom suncu, godina, genetike i tako dalje. Ali, bez brige! Proizvodi koji sadrže retinol podstiču da se odumrle ćelije očiste, da se nove stvore, i da se hidratacija održi na nivou tako da bore budu manje vidljive.
Pre nego što započnete tretman protiv starenja sa retinoidima ili retinolom, trebalo bi da razmotrite ovih nekoliko bitnih faktora:
Retinoidi poput tretinoina su jači i brži od retinola, ali se mogu koristiti samo nakon konsultacije sa dermatologom. To su obično snažni proizvodi koji ponekad mogu izazvati iritaciju ili čak upalu ako se nepravilno koriste.
Retinol je mnogo blaže i sigurnije rešenje za suvu ili osetljivu kožu, a ovo su neki proizvodi koji vam mogu koristiti u borbi protiv bora oko očiju:
Cena svakog od ovih proizvoda se kreće od 2000 RSD do 3.500 RSD.