Svesni smo činjenice da je povrće zdravo i da ga treba jesti. Postoje i one priče da je za zdravlje najvažnije da na tanjiru, prilikom jela, imamo što više različitih boja povrća. Da li stvarno boje imaju svoje posebno značenje? Istraživanja pokazuju da imaju. Danas govorimo činjenice o zelenom povrću i o tome kako da u svoje dnevne rutine uvrstite ove eliksire zdravlja.
Priču o zelenom povrću započećemo vitaminima i mineralima. Oni su neophodni za funkcionisanje našeg organizma. Zeleno povrće izuzetno je bogato vitaminom A, pre svega kelj, spanać, blitva, zelena salata, vitaminom B2 ( brokoli, zelena paprika, blitva, spanac ), vitaminom K ( kelj, zelena salata, spanać, brokoli, kupus, blitva ), ali i folnom kiselinom ( spanać, brokoli, blitva, zelena salata )... Tamnozeleno povrće, takođe, odličan je izvor kalcijuma, međutim tu postoji jedna stvar o kojoj bi trebalo da vodite računa. Apsorpcija kalcijuma zavisi od načina pripreme namirnica, stoga hrana koju pržite do iznemoglosti neće imati nikakav značaj. Lisnato zeleno povrće sadrži gvožđe i mangan, ali kao i kod kalcijuma, adekvatna priprema će poboljšati apsorpciju ovih mikrominerala. Dovoljan dnevni unos gvožđa veoma je važan, pogotovo kod žena. Uobičajeni gubici mogu biti praćeni obilnim i bolnim menstruacijama. Veoma je važno obratiti pažnju na unos gvožđa, što se posebno savetuje, osim ženama, sportistima, vegeterijancima i veganima.
Zeleno povrće bogato je dijetalnim vlaknima, ima blagotvorno dejstvo na rad digestivnog sistema ( zelena salata, brokoli, blitva ), ima pozitivan uticaj na lečenje hipertenzije i dijabetesa, a ima i antikancerogeno dejstvo, pre svega brokoli i kelj. Hlorofil, biljni pigment koji daje boju svim zelenim biljkama, njihov je glavni adut u jačanju imunološkog sistema.
Zelenon povrće vrlo efikasno ubrzava vaš metabolizam i čisti organizam od raznih otrova koji su se nakupili. Osetićete vidno poboljšanje svog varenja, a takođe će se očistiti jetra i žučna kesa. Ženama će se posebno dopasti činjenica da zeleno povrće ima malo kalorija, te je odličan saveznik svakog režima ishrane. Pravilna i izbalansirana ishrana glavni je ključ za zdrav život, a zeleno povrće je savršen činilac vašeg dnevnog menija.
Glavno pitanje jeste – kako konzumirati zeleno povrće, na koji način ga unositi u organizam? Postoje teorije o tome da je pojedino povrće bolje jesti sirovo, dok je drugo bolje jesti kuvano. Toplota može, kako kažu naučnici, da uništi nutrijente iz povrća. Tokom samog procesa kuvanja, „zdravlje“ curi iz namirnica i ostaje u vodi. Rešenje bi bilo da tu vodu u kojoj se povrće kuvalo takođe iskoristite u toku pripreme obroka. Nemojte se previše opterećivati time. Najbolje što za svoj organizam možete uraditi jeste da povrće jedete sirovo, kao salatu, odnosno dodatak glavnom jelu. Međutim, postoji toliko zdravih obroka koje možete spremiti tako što ćete skuvati ili obariti šparglu, kupus, kelj, brokoli...
Takođe, još jedna zdrava verzija jeste grilovano povrće. Važno je samo da ne bude pečeno na litri ulja, kao što je često slučaj. Danas na tržištu možete pronaći savršene tiganje koji se neće lepiti i tako pripremiti ukusan i zdrav obrok. S obzirom na to da je mnogo ljudi bez životne navike jedenja voća i povrća, za početak je važno da ih jedete u kom god obliku. Istražite šta vašem organizmu najviše prija, šta vas najbolje zasiti, a na kraju krajeva i šta vam je najukusnije. Ipak treba uživati i u zdravoj ishrani.
Dakle, zeleno povrće izuzetno je važno za pravilno funkcionisanje našeg organizma. Potrudite se da svaki dan pojedete bar nešto iz zaista široke ponude zelenog povrća koje možete pronaći tokom čitave godine. Benefiti koje ima po naš organizam su zaista nemerljivi, pa se potrudite da pronađete one namirnice koje volite i uvrstite ih u svoj dnevni meni.