Suv kašalj zaista može biti uporan, dosta iritirajuć ali i iscrpljujuć. U mnogim situacijama nam otežava normalno funkcionisanje, te je potrebno rešiti ga se u najkraćem mogućem roku.
Zdrav odgovor na sve ono što nas iritira u grlu i disajnim putevima jeste kašalj, a za upaljeno grlo mogu da nam pomognu stari dobro oprobani narodni lekovi za suvi kašalj.
Suv kašalj zaista može biti uporan, dosta iritirajuć ali i iscrpljujuć. U mnogim situacijama nam otežava normalno funkcionisanje, te je potrebno rešiti ga se u najkraćem mogućem roku.
Prvi savet za pacijente koji imaju suvi kašalj jeste da piju puno vode, jer će na taj način grlo biti hidrirano, a iritacije će takođe biti ublažene, mislimo na iritacije koje izazivaju sam kašalj.
Čaj za kašalj, čaj od kamilice, đumbira, limuna i meda vam može u velikoj meri pomoći prilikom ublažavanja suvog kašlja. Takođe, on može biti i umirujuć za pacijente pa će se na taj način organizam brže oporaviti ukoliko je trenutno pod nekim virusom ili bakterijom.
Potrudite se dok traje kašalj da izbegavate duvanski dim, neke zagađene prostorije ali i deo dana kada je zagađenje na visokom nivou u gradu, a ukoliko imate mogućnosti inhalirajte se kod kuće ili udahnite paru od tople vode i kupke koja se može pripremiti sa eteričnim uljima.
Iritiranje koje nastaje prilikom kašljanja, stimuliše nerve koji šalju poruku mozgu. Sa druge strane od tada nalaže našim mišićima u grudima i stomaku da potisnu vazduh iz pluća kako bi izbacili iritant, a ono šti mi osećamo jeste uporni kašalj.
Ipak, mnoga zdravstvena stanja prouzrokuju kašalj, pa se tu nalaze prehlada, grip, alergije, kao i razne iritacije jednjaka i dušnika. U poslednje vreme, kašalj je takođe jedan od simptoma kovida, pa ako sumnjate da ste se zarazili obavezno se konsultujte sa lekarom.
Bez obzira na sam uzrok, kašalj može trajati i do nedelju dana ukoliko ništa ne radite po tom pitanju da ga izlečite. Svo to vreme će biti prilično iritantno ne samo za vas već i okolinu bilo da su to ukućani ili kolege sa posla. Ipak, kako ne biste sebe mučili preduzmite korake da se još danas osećate bolje, da lakše dišete i da sprečite dalje komplikacije.
Na samom početku svoje kućne terapije možete isprobati i neke od narodnih lekova za kašalj, a sa ciljem da se razredi respiratorna sekrecija u disajnim putevima koja će pomoći da se efikasnije iskašlje višak sluzi ujedno i lakše diše.
Lekove za kašalj ne treba davati deci mlađoj od četiri godine, te je preporuka da se za probleme sa najmlađima ipak konsultujete sa pedijatrom.
Stari narodni lek jeste da se koristi slana voda za ispiranje grla, a to je sa ciljem da odemo čistog grla na spavanje. Preporuka je da grlo ispiramo toplim rastvorom slane vode, a na ovaj način biće umanjen kašalj i smanjena iritacija grla. Preporuka je da se pomeša pola kašičice soli u 250 mililitra tople vode i ispira grlo što je duže moguće. Ovaj rastvor nakon ispiranja ispljunite.
Ukoliko dodate med u šoljicu čaja nećete sigurno pogrešiti, a budite sigurni da ćete na taj način umiriti nadraženo grlo i smiriti kašalj. Ovu narodnu tvrdnju podržavaju i mnogi lekari, koji su čak na osnovu svojih studija dokazali da je med idealan za smanjenje učestalosti kao i težine kašlja kod infekcije gornjih disajnih puteva. Molimo vas samo nemojte davati med bebama do godinu dana, jer on može izazvati bolest kao što je dečji botulizam.
Još jedna odlika suvog kašlja jeste ta da ćemo osim isrcpljenosti osetiti i nesanicu. Naime, noćni kašalj će pored dodatnog umora koji je izazvan naprezanjem sigurno dovesti i do neprespavane noći ali i dodatnom nervozom, isrcpljenošću kao i slabljenju imuniteta jer nam se organizam nije dovoljno dobro odmorio.
Primetili ste sigurno i sami da je ležanje i generalno horizontalni položaj idelan za kašalj, a to je iz razloga jer voda čini najveći deo našeg organizma, a dobro je raspoređena u samim ćelijama. Upravo u sedećem položaju ili prilikom stajanja najveći pritisak tečnosti na noge i stopala je tu, kao i na najniže delove. Sa druge strane prilikom ležanja, tečnosti se u našem organizm u”razlivaju” pa dolazi do pomeranja gornjih organa gde se i nalaze organi repiratornog sistema. To je i jedan od razloga zašto srčani i plućni bolesnici ne mogu da leže na potpuno ravnoj podlozi jer se u tom slučaju javlja kašalj i gušenje.
Kako vam suvi kašalj ne bi bio noćna mora rešite ga se već danas, a ukoliko počnete nakon određenog vremena da čujete zviždanje prilikom disanja ili imate temperaturu i kratak dah preporuka je da se odmah javite lekaru.