Ako ste danima umorni, malaksali i imate glavobolju, nemojte ove simptome pripisivati promeni vremena. Ukoliko se ovako osećate duže vreme, moguće je da je problem gvožđe u krvi, odnosno njegov nedostatak.
Uzroci deficita gvožđa su brojni i upravo u ovom tekstu objasnićemo šta smanjuje gvožđe u krvi, a šta ga povećava.
Gvožđe je važan mineral u krvi koji omogućava prenos kiseonika do svih ćelija. Zapravo, on učestvuje u izgradnji hemoglobina, metaloproteina koji provodi kiseonik. Nedostatak gvožđa, direktno utiče na nedostatak hemoglobina i samim tim na celokupno stanje organizma.
Naše telo ne može da proizvodi gvožđe i zato se ono mora unositi putem hrane i suplemenata. Neke namirnice koje sadrže visok procenat gvožđa su sledeće:
Međutim, nekada ni optimalna ishrana nije dovoljna jer organizam ne može da apsorbuje svu količinu gvožđa iz hrane. Ako je problem sa apsoprcijom izražen, moguće je da je uzrok tome bolest povezana sa gastrointestinalnim traktom.
Naime, gvožđe iz hrane se apsorbuje u krvotok u tankom crevu. Poremećaj creva, kao što je celijakija, koji utiče na sposobnost creva da apsorbuje hranljive materije iz hrane, može dovesti do anemije zbog nedostatka gvožđa. Ako je deo tankog creva uklonjen hirurškim putem, to može uticati na sposobnost organizma da apsorbujete gvožđe i druge hranljive materije.
Procenti apsorpcije se kreće između 2 i 10 odsto. Osobe sa bolestima creva i želuca, na primer, imaju smanjenu mogućnost apsorpcije. Takođe, neke namirnice, poput kafe i čaja, smanjuju procenat apsorpcije gvožđa.
Kako bi poboljšalji apsorpciju gvožđa, važno je unositi vitamin C putem voća ili supelemenata jer on poboljšava apsorpciju.
Ako je vaša ishrana optimalna, a imate problem sa nedostatkom gvožđa, možda je uzrok na nekoj drugoj strani.
Moguće opcije su sledeće.
Krv sadrži gvožđe u crvenim krvnim zrncima. Dakle, ako izgubite određenu količinu krvi, gubite gvožđe. Žene sa obilnim menstruacijama su u opasnosti od anemije zbog nedostatka gvožđa. Spor, hronični gubitak krvi u telu - kao što je peptički čir, hijatalna kila, polip debelog creva ili kolorektalni rak - može izazvati anemiju zbog nedostatka gvožđa.
Hronične i infektivne bolesti takođe su jedan od uzroka smanjenje apsorpcije gvožđa.
Gubitak gvožđa u trudnoći je prirodan proces jer su zapravo potrebne veće količine gvožđa za majku i plod. Zbog toga ginekolozi često prepisiju suplemente sa dodatkom gvožđa.
Anemija obično ne dovodi do većih komplikacija, ali određena populacija može biti ugrožena.
Anemija zbog nedostatka gvožđa može dovesti do ubrzanog ili nepravilnog otkucaja srca. Tada srce mora da pumpa više krvi da bi nadoknadilo nedostatak kiseonika u krvi kada ste anemični. To može dovesti do srčane insuficijencije.
Kod trudnica, teška anemija zbog nedostatka gvožđa povezana je sa prevremenim porođajima i bebama sa malom porođajnom težinom. Ovo se može sprečiti ako trudnica primaju suplemente gvožđa kao deo svoje prenatalne nege i trudnoće.
Kod odojčadi i dece, ozbiljan nedostatak gvožđa može dovesti do anemije, kao i odloženog rasta i razvoja. Pored toga, anemija zbog nedostatka gvožđa povezana je sa povećanom osetljivošću na infekcije.
Lečenje zavisi od toga koliki je deficit gvožđa, a moguće su sledeće opcije i njihove kombinacije:
Apoteka nudi bogatu suplementaciju za regulisanje problema usled nedostatka gvožđa u krvi. Dopunite svoju ishranu namirnicama bogatim gvožđem, odaberite suplemente za sebe i predupredite ovaj problem na vreme.