Pubertet predstavlja izazovno razdoblje u životu svake mlade osobe. Osim psiholoških i socijalnih promena, dolazi i do čitavog niza fizičkih promena. Usled pojačanog dejstva hormona dolazi do razvoja različitih promena na koži. U zavisnosti od tipa kože i genetike, akne i bubuljice mogu da predstavljaju izazov i problem koji treba rešiti. Blagovremeno tretiranje ove pojave adolescentima može da uštedi dosta stresa, nezadovoljstva i niskog samopouzdanja. Adekvatno tretiranje je takođe važno kako ne bismo postojeći problem učinili još gorim.
Akne se mogu pojaviti na bilo kom delu tela ali su najčešće u pitanju lice, grudi, leđa, nadlaktice i zadnjica. Proces njihovog nastanka započinje taloženjem mrtvih ćelija kože. U idealnim uslovima mrtve ćelije će jednostavno otpasti sa površine kože. U pubertetu, dešava se da lojne ćelije proizvode previše sebuma, ulja koje služi za sprečavanje isušivanja kože.
Pošto je ono lepljivo, mrtve ćelije kože se vezuju za njega i ostaju zarobljene unutar pore. Normalna bakterijska flora kože podrazumeva da će se i bakterije naći unutar pore. U zapušenoj pori, doći će do pojave upalnog procesa koji se može proširiti u dublje slojeve kože. Na taj način nastaju akne, mitiseri, bubuljice i sve ostale promene koje možemo videti na koži.
Uzimajući u obzir koliko akne i ožiljci od istih mogu da utiču na društveni život i samopouzdanje, važno je što pre pronaći adekvatnu terapiju. Savet stručnog lica, u ovom slučaju dermatologa, može biti od velike pomoći. Potrebno je oceniti težinu problema i prepisati terapiju koja će dati najbolje rezultate. Popularno i efikasno rešenje je savremeno lasersko lečenje akni i ožiljaka od akni, kao i hemijski pilinzi i drenaža. Često se koriste i lekovi koji ne zahtevaju lekarski recept, a stručnjak će proceniti da li je u lečenje potrebno uključiti antibiotike.
Tinejdžerima je potrebno objasniti važnost svakodnevne i pravilne nege lica i tela. Možda im neće biti lako da usvoje određene navike, ali će im one, na duže staze, doneti dosta benefita. Najpre, svakodnevno umivanje ujutru i uveče podrazumeva uklanjanje ostataka sebuma i mrtve kože. Na taj način, smanjuje se mogućnost stvaranja upalnih procesa. Jaki i koncentrisani parfemi i kreme mogu da oštete površinski sloj kože i na taj način je učine podložnijom nfekcijama te ih treba izbegavati. U zavisnosti od tipa kože, treba se opredeliti za preparate koji sadrže što manje veštačkih i koncentrisanih supstanci.
Veliki broj naučnih studija nam je nedvosmisleno pokazao direktan uticaj ishrane na opšte zdravlje. Balansirana i pravilna ishrana neće pomoći samo kod održavanja optimalne kilaže nego i kod izgleda kože. Namirnice koje sadrže visok nivo glikemijskog indeksa (krompir, šećer, belo brašno…) ne bi trebalo da se nađu na meniju osoba koje imaju problema sa kožom. Njima se preporučuje unošenje velikih količina tečnosti kako bi organizam ostao hidriran.
Takođe, namirnice koje su bogate antioksidansima (artičoke, pasulj, jagode, bobičasto voće…) mogu pozitivno da utiču na izgled kože. Bilo bi dobro izbegavati slatkiše i jako začinjenu hranu zato što oni povoljno deluju na razvoj inflamatornih procesa.
Period adolescencije može biti vrlo izazovan kako za decu, tako i za roditelje. Adolescentima je vrlo važan spoljašnji izgled zato što ne žele ni po čemu da se izdvajaju od svojih vršnjaka. Problemi sa kožom su uglavnom vidljivi i zbog toga je potrebno da naiđu na razumevanje roditelja. Obostrana saradnja dovešće do bržeg i lakšeg rešavanja problema. Samopouzdanje i dobro mišljenje o sebi su važni u ovom uzrastu kako bi se dete osećalo prihvaćeno i voljeno.
Svakako da akne ne predstavljaju najveći izazov u ovom periodu, ali bi bilo dobro rešiti ih blagovremeno i adekvatno, kao i svaki drugi problem.
Budite podrška i jaka potpora svojoj deci u pubertetu. Njihove akne i bubuljice možda vama ne deluju kao veliki problem, ali su za njih zaista veliko opterećenje. Saslušajte ih i imajte razumevanja jer ćete zajedno lakše rešiti svaki problem.