Ukoliko još uvek niste odlučili koje će to prelepo mesto u Srbiji biti ovogodišnja zamena za more – imamo rešenje za vas. Svim ljubiteljima avantura i mitskih priča, danas predstavljamo jedinog kandidata Srbije za Sedam svetskih čuda – Đavolju Varoš. Pripremite se da čujete ono što nikada niste čuli i vidite ono što nikada niste videli.
Na obroncima planine Radan, 30km jugoistočno od Kuršumlije, nalazi se pravo čudo prirode – zemljane figure, ili kako ih lokalci nazivaju kule. Prema legendi, nekada davno, na tom mestu, okupili su se svatovi kako bi udali sestru za brata. Đavo je spremio đavolju vodu koju su oni ispili i zaboravili na rodbinske veze. Ovaj plan pokušala je da osujeti vila, koja je prema pričama, i dan danas zaštitnica ovog kraja. Molila se Bogu da na bilo koji način spreči ovu tragediju. Bog je uslišio njene molitve, spojio nebo i zemlju, dunu jak vetar i okameni svatove sa mladencima.
Lokalitet Đavolja Varoš zaista predstavlja čudo, ali nauka kaže prirode. Ukupno 202 zemljane figure, različitih oblika i dimenzija, nastale su kao rezultat specifičnog erozivnog procesa koji traje vekovima unazad. Figure se vremenom obrazuju, rastu, menjaju, skraćuju. Danas su visine od 2m do neverovatnih 15m, dok im širina ide i do 3m. Pod udarom kišnih kapi dolazi do rastvaranja i odnošenja rastresite podloge zemljišta. Međutim, materijal koji se nalazi ispod kamenih blokova je zaštićen od „napada“ kišnih kapi i spiranja, pa ostaje u terenu u vidu začetnih zemljanih stubova - figura. Ovaj geomorfološki fenomen je jedinstven u našoj zemlji i vrlo redak u svetu, te je svakako nešto što se mora videti.
Godine 1959. lokalitet Đavolja Varoš stavljen je pod zaštitu države, a 1995. godine je Uredbom Vlade Republike Srbije proglašen za prirodno dobro od izuzetnog značaja i stavljen u prvu kategoriju zaštite - SPOMENIK PRIRODE. Ukupno je zaštićeno 67 hektara površine. Đavolja Varoš ustvari predstavlja mesto na kome se „sudaraju“ fascinantne kule i dva izvora jako kisele vode sa visokom mineralizacijom. Ovaj kompleks privlači turiste iz svih krajeva sveta, iako mi često toga nismo svesni. Posetioci na raspolaganju imaju galeriju, suvenirnicu, kao i 3 vidikovca sa kojih se pruža nestvaran pogled. Fotografisanje je naravno dozvoljeno, pa su fotografi ovde česti gosti. Mnogi su vrlo uspešno preneli na papir sve lepote ovog kraja. Ostaci naselja, stare crkve, groblja i nekoliko zanimljivih rudarskih jama čine ovaj lokalitet u isto vreme mističnim i živopisnim. Ono što je posebno zanimljivo jeste mogućnost da se ovaj lokalitet obiđe noću. Uz zvučne efekte, mrak i senke, sve postaje još mističnije i magičnije.
Đavolja voda i Đavolje vrelo – dva su izvora koja su fenomen prirode. Ekstremno hladni i ekstremno kiseli izvori svakodnevno su predmet čuđenja posetilaca. Kao kontrast, Đavolja Varoš poseduje i crkvu, napravljenu od drveta. Podignuta je na temeljima crkve iz 13. veka, pa tako tradicija ne izostaje. Mašta meštana godinama je radila, pa je tako danas imamo ne samo jednu legendu, već mnogo njih. Upravo je jedna u vezi sa crkvom Svete Petke. Smatra se da figure možda predstavljaju okamenjene đavole koje su meštani dugo nosili na leđima, mučeći se, trpeći zlo i nevolje. Prenoćivši pored crkve Svete Petke, demoni su se okamenili i ljudi su konačno bili slobodni.
Ukoliko želite da posetite jug Srbije, vidite nešto što do sada niste imali priliku – Đavolja Varoš je nešto što nikako ne smete zaobići. Uživajte i prirodi, njenoj moći i jelima ispod sača koje možete pronaći na samom lokalitetnu. Neka vam mašta proradi i šetajući lokalitetom zamislite svoju verziju priče o okamenjenim mladencima, okamenjenim đavolima... ili možda neku treću.