Da li uživate u svežem, ohlađenom vazduhu kada uđete u svoj dom nakon napornog dana? Kako spoljna temperatura raste iz dana u dan, tako naši klima uređaji rade sve duže, a pored toga što nam ustajali vazduh zasmeta i utiče na raspoloženje – utiče i na naš kućni budžet.
Uz sva globalna poskupljenja, bilo bi pametno na nečemu uštedeti, pa zašto to ne bi bio račun za struju? Iz tog razloga smo izdvojili nekoliko pametnih rešenja kako da rashladite svoju kuću u letnjim mesecima, ali bez klima uređaja.
Ako ih ostavljate nezaštićene i otvorene tokom najtoplijih delova dana, prozori propuštaju znatnu količinu toplote, posebno ako dobijaju direktnu sunčevu svetlost, zato je obavezno da stavite nešto preko njih kako biste sprečili toplotu da ulazi.
Tenda ili žaluzine sa spoljašnje strane su odlični, zato što blokiraju sunce pre nego što dođe u dodir sa staklom na prozorima. Roletne su jedna od opcija takođe. Potražite i energetski efikasnije opcije, poput ćelijskih roletni koje zadržavaju vazduh unutar forme saća i na taj način stvaraju zaštitnu barijeru sa staklom.
To pomaže u sprečavanju ulaska toplote i cirkulacije u kući, kao i zadržavanja hladnog vazduha zaključanog unutra. Na kraju, zamračivanje i zavese su najpovoljniji način koji vam pomaže da kontrolišete koliko svetlosti i toplote ulazi u vaš dom. I obavezno pokrijte sve prozore okrenute prema zapadu koji dobijaju intenzivnu i direktnu sunčevu svetlost u popodnevnim satima.
Folije za prozore su tanak laminat koji možete naneti na unutrašnju ili spoljašnju površinu stakla. Oni nude mnoštvo prednosti, od smanjenja troškova potrošnje energije do pružanja privatnosti dok i dalje uživate u pogledu prema spolja. Ove folije mogu da obezbede smanjenje infracrvenog zračenja do 98 procenata u poređenju sa nezaštićenim prozorima. Možete ih profesionalno instalirati, ali na internetu takođe postoji mnoštvo uputstava kako da ih postavite samostalno.
Omiljeni uređaji tokom vrelih letnjih dana zapravo ne hlade vazduh. Umesto toga, ventilatori samo pomažu da vazduh cirkuliše po prostoriji. Vama na trenutke bude hladnije, jer taj protok vazduha ubrzava proces isparavanja, a kako vaše telo prenosi toplotu preko znoja, brži tempo isparavanja pomaže vam da se osećate ohlađeno. Zato je važno postaviti ventilator u ugao, nisko do poda gde je hladniji vazduh manje gustine, tako da može da prenosi hladan vazduh po prostoriji. Takođe, možete postaviti ventilator da uvlači vazduh iz hladnijih delova kuće, kako bi isti taj vazduh cirkulisao kroz toplije prostorije.
Dobra ideja je da stavite hladnu vodu ili led ispred ventilatora dok je uključen. Ovo će dovesti do toga da ventilator raznosi hladan vazduh vode ili leda, čineći i sobu hladnijom. Najbolje je da zatvorite vrata i prozore kada to radite, kako bi vazduh ostao zarobljen unutra. Ovo je idealna alternativa klima uređaju.
Bilo da pokrećete mašinu za veš, usisivač ili mašinu za pranje sudova, topla voda i zagrejani vazduh iz njih vrlo lako ispune prostor tokom najtoplijih perioda u toku dana. Zato je još jedan od saveta kako da održavate dom ohlađenim taj da najtoplije poslove obavljate noću. Još jedan dobar savet je da redovno čistite filtere Bosch veš mašina kako ciklus pranja ne bi trajao toliko dugo. Ako možete da izbegnete kuvanje u toku dana, bilo bi idealno ili da većinu obroka spremate u rerni. Domaćice će se ovde posebno obradovati.
Zbog principa podizanja toplog vazduha, vazduh u pravcu vaših nogu je uvek manje vruć nego na plafonu, zar ne? Zato je u letnjim mesecima preporučljivo spavati niže. Možete rasformirati svoj krevet na kojem inače spavate i staviti dušek na pod ili pokušati da provedete noć bez dušeka ako vam ne smetaju tvrde površine za spavanje.
Ukoliko vam je pod pokriven keramičkim pločicama, onda je spavanje na istom idealan izbor za pobeđivanje vrućine. Pločice su obično hladne i učiniće spavanje udobnijim, ako možete da se nosite sa tvrdim površinama.
Hladite pulsne tačke
Ako ne možete da se izborite sa vrućinom i temperaturom tela, možete staviti paket leda ili hladan, mokar peškir na pulsne tačke: zglobove, gležnjeve, pregibe laktova i zadnje strane kolena. Samo obavezno pokrijte kožu peškirom kako biste je zaštitili od leda.
Nanošenjem nečeg hladnog na pulsne tačke, možete dovesti do toga da se telesna temperatura veoma brzo smanji i da osećate da vam je hladnije. Ovo je stara i proverena metoda, ali i dalje veoma efikasna.
Svaki od ovih trikova ima svoje prednosti i mane. Jasno je da će „raditi posao“ neko vreme, a loša stvar je što to ne može biti primenjivo na duže staze. Ukoliko i pored ovih saveta ne možete da zamislite leto bez klima uređaja, onda bar razmotrite neke od ekološki prihvatljvijih opcija.